Al. Jana Pawła II 19A
22-200 Włodawa

82 572 44 44
solmed.solarz@wp.pl

Pracownia USG

Pracownia wykonuje badania w zakresie:

Zakres badań

Lekarz wykonujący

USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG szyi, USG piersi, USG prostaty

Lek. med. Ireneusz Błażejczyk

USG Doppler kończyn dolnych, USG Doppler naczyń szyjnych

Dr n. med. Grzegorz Prokop

USG Doppler kończyn dolnych,

USG Doppler kończyn górnych,  USG Doppler naczyń szyjnych,

USG Doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych

Lek. med. Tomasz Galek

USG ginekologiczne

Lek. med. Krzysztof Radłowski

USG narządu ruchu

Lek. med. Robert Sobiecki

USG stawów biodrowych u dzieci

Lek. med. Eugeniusz Maksymiuk

 

 USG jamy brzusznej

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach.

Przygotowanie do badania, o ile lekarz nie zaleci inaczej:

Badanie należy wykonywać na czczo.

 • Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody.
 • Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
 • Pacjenci przyjmujący leki - mogą to zrobić, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.
 • Pacjenci z tendencją do wzdęć - powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem -W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułka wieczorem i 1 kapsułka rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty)

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.

Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

 

Badanie USG piersi - przygotowanie do badania

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie wyznaczył inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).
Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką , zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.
Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii.
W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

USG tarczycy

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

 

USG prostaty - przez powłoki brzuszne

Przygotowanie do badania USG prostaty przez powłoki brzuszne

Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.
Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.
Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu. Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.

 

USG DOPPLER

Badanie USG Doppler jest badaniem obrazowym umożliwiającym zmierzenie przepływ krwi w żyłach i tętnicach, co daje pojęcie o ich przekroju i wydolności. Badanie pozwala zobaczyć, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a gdzie dochodzi do cofania krwi. Badanie USG Doppler jest stosowane w diagnostyce i leczeniu chorób naczyniowych.

Badanie USG Doppler jest wskazane dla osób, u których podejrzewa się przewlekłą niewydolność żylną. W przypadku objawów neurologicznych takich jak przejściowe niedowłady lub zaburzenia widzenia.

Do badania nie jest potrzebne specjalne przygotowanie ze strony pacjenta. W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Jedynie w przypadku badania aorty brzusznej i tętnic biodrowych pacjent nie może jeść 3-4 godziny przed badaniem.

Pracownia USG wyposażona jest w nowoczesny aparat USG Affiniti 30 firmy Philips. Sprawność i niezawodność, z której znana jest firma Philips, pozwala szybko uzyskać

potrzebne obrazy diagnostyczne – nawet w przypadku pacjentów najtrudniejszych do przebadania ze względów technicznych.

Architektura systemu:

 • Obsługa elastografii typu Strain
 • Obsługa do 4 718 592 cyfrowych kanałów przetwarzania

–– Cyfrowe, niskoszumowe formowanie wiązki akustycznej nowej generacji o szerokim zakresie dynamicznym 280 dB za pomocą

architektury firmy Philips

–– Wydajna, rozproszona, wielordzeniowa architektura przetwarzania umożliwiająca osiągnięcie 225 x 109 40-bitowych operacji obliczenia iloczynu i zsumowania (MAC) na sekundę. Obsługa dysków twardych o pojemności 512 GB przy częstotliwościach głowic do 20 MHz

–– Zoptymalizowany wyświetlacz LCD wysokiej rozdzielczości oprzekątnej 54,6 cm (21,5 cala)

–– Obsługa niemal wszystkich głowic: sektorowych, liniowych, convex i convex o małym promieniu

–– Obsługa głębokości od powierzchni skóry (z użyciem funkcji zoomu) do 30 cm

 • Wysoko precyzyjne obrazowanie złożone, polegające na emisji kilku wiązek ultradźwiękowych pod różnymi kątami i odbiorze wielokierunkowych sygnałów, zapewniające więcej informacji o tkance oraz redukcję artefaktówgenerowanych przez przechodzenie wiązki ultradźwiękowej pod różnymi kątami
 • Do dziewięciu linii widzenia uzyskanych przez sterowanie wiązką ultradźwiękową, dostępnych w przypadku głowic liniowych, convex, convex o małym promieniu oraz mechanicznych głowic objętościowych
 • Funkcja WideSCAN pozwalająca poszerzyć pole widzenia podczas obrazowania SonoCT
 • Wykonywanie 350 milionów operacji obliczeniowych w przeliczeniu na klatkę danych obrazowania dla blisko 1900 klatek na sekundę
 • Obsługa do 1900 klatek na sekundę w trybie 2D oraz w trybach mieszanych 2D/CFI/Doppler/TDI
 • Automatyczne dostosowanie szerokości pasma częstotliwości dopplerowskich zapewniające wyjątkową czułość i rozdzielczość obrazowania przepływów
 • Protokoły badań obciążeniowych z maksymalnie 10 etapami
 • Do 40 widoków w każdym etapie w pięciu trybach

–– Protokoły przepływu informacji SmartExam do wielu badań

 • Echokardiografia obciążeniowa, echokardiografia, badania jamy

brzusznej, małych narządów, położniczo-ginekologiczne i naczyń

 • Wskazówki krok po kroku wyświetlane na ekranie w trakcie badania
 • Możliwość całkowitego dostosowania do potrzeb użytkownika
 • Funkcja rejestracji umożliwiająca tworzenie niestandardowych protokołów
 • Automatyczne przełączanie trybów, w tym 3D